Ako správne prikrmovať vodné vtáky

Práve prebieha zimný monitoring vodných vtákov – vieme zároveň ako niektoré z nich správne prikrmovať?

Zimné obdobie je v znamení sčítania vtáctva, ktoré sa zameriava na zistenie početností nehniezdnych populácii vodných a na vodu viazaných vtákov. Aktuálne v týchto dňoch (16.-17.1.2021) prebieha hlavný medzinárodný termín, do ktorého sa zapája celá Európa. Údaje získané v rámci tohto programu sú neskôr využívané pre ochranu populácii a biotopov sledovaných druhov vtákov. Monitoring zimného vtáctva zastrešuje organizácia SOS/Birdlife Slovensko.

Viac informácii o zimnom sčítaní v oblasti Malej Fatry nájdete na stránke https://www.npmalafatra.sk/cez-vikend-zacina-zimne-scitanie-vodneho-vtactva/

Vieme teda ako správne prikrmovať vodné vtáky?

Slovami filmovej klasiky rozmohl se nám tady takový nešvar“. 🙂

Napísala nám totiž pani Hanka Kováčová, ktorá nás upozornila na nevhodné prikrmovanie vodných vtákov chlebom a keksíkmi na vodnej ploche v blízkosti Žiliny. S podobným problémom sa potýkajú aj v susedných Čechách.

Príklady nevhodného prikrmovania vtákov
Pripomeňme si teda základné zásady prikrmovania vodných vtákov

Zdroj: https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/prikrmovani/prikrmovani-vodnich-ptaku/

– prikrmujeme len v zimnom období, optimálne v čase silných mrazov

– ponúkame len vhodné základné a neochutené potraviny

– pokiaľ vidíme, že sa vo vode vyskytuje väčšie množstvo krmiva, ďalšie neprihadzujeme (znečistenie vody môže mať za následok veľký nárast živín, zároveň tým podporujeme množenie mikroorganizmov, ktoré môžu pôsobiť toxicky)

Prehľad vhodných a nevhodných potravín
Áno Nie
Obilniny (pšenica, raž, ovos a iné) Korenené, slané, sladké, mastné potraviny
Hrach, cícer, kukurica – čerstvá, rozmrazená, kŕmna, nemusí byť varená Zvyšky jedla
Šalát, listová zelenina, varené zemiaky Plesnivé, pokazené potraviny
Odrezky, šupy zo zeleniny Krmivo s ostrými hranami, ktoré by mohlo poraniť vtáky
Špeciálne granule pre zúbkozobce Príliš mnoho jedla na jednom mieste
Pozor na pečivo!

Poznáme to všetci, nie všetko čo nám chutí je aj zdravé. Pečivo vtákom chutí, predstavuje ľahký zdroj energie, ale chýbajú v ňom dôležité vitamíny, minerály a stopové prvky. V príliš veľkom množstve škodí vtákom aj prírode. Radšej ponúkame  iné druhy potravy a pečivo len v obmedzenom množstve ako doplnok.

Nie všetky vtáky potrebujú prikrmovanie –  pozrite si plagát Českej ornitologickej spoločnosti

Kliknutím plagát zväčšíte.

Plagát vo formáte pdf si stiahnete tu – https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/prikrmovani/prikrmovani-vodnich-ptaku/

Test potravy

Jednotlivé druhy odporúčanej potravy sme sa rozhodli otestovať na dvoch lokalitách –  pri Žiline a pri Varíne.

Prvý deň sme sa rozhodli pozrieť doma do chladničky a vybrali sme šalát, listovú zeleninu, zeleninové odrezky a rozmrazený čerstvý hrášok. Táto kombinácia sa zo začiatku nestretla s nadšením, vtáky ju nakoniec zobrali na milosť, najviac im chutil šalát a hrach.

Na druhý deň sme kúpili v obchode s krmivom pre zvieratá obyčajnú kŕmnu kukuricu, ktorá je nakoniec víťazom nášho malého testu. Vtáky spočiatku nechápali, čo sa deje, pretože kukurica nepláva na hladine tak ako pečivo, tak sme ju najskôr skúsili hodiť na ostrovček, alebo ľadovú plochu, kde ju kačky rýchlo objavili a s chuťou sa do nej pustili.  Z diaľky nás spozorovali labute a kedže lokalita pri Varíne je často navštevovaná ľuďmi, ktorí vtáky kŕmia, rýchlo ku nám priplávali.  Aj labute mali zo začiatku zmätok, čo im hádžeme, ale keď objavili kukuricu na brehu a na dne blízko brehu, tak nastali doslova hody a kukuricu zjedli do posledného zrnka.

Kukuričné hody

link na video (v prípade, že sa neprehrá v náhľade)  – https://www.youtube.com/watch?v=nySjVMPZ9kk

Labuť z Gdaňska

Mali sme šťastie aj na zaujímavé pozorovanie labute s krúžkom, ktorý niesol označenie mesta Gdaňsk, čo znamená, že labuť bola pravdepodobne okrúžkovaná v tomto meste na severe Poľska.  Údaj sme nahlásili krúžkovacej centrále a momentálne čakáme na spätnú väzbu, o výsledku budeme informovať. Ak sa aj vám podarí v budúcnosti pozorovať takto označeného jedinca, postupujte podľa pokynov na stránke SOS/Birdlife – http://vtaky.sk/stranka/53-Kruzkovanie.html

Hus na úteku 

V tejto lokalite pri Varíne už tretiu sezónu pozorujeme prítomnosť zvláštneho jedinca, podobného husi, ktorý pravdepodobne ušiel z domáceho chovu. Jedná sa o kríženca husi labutej a husy divej/domácej. Kedže nejde o druh z voľnej prírody, v rámci zimného sčítania vodného vtáctva sa nezarátava.

Text a foto: Gabriela Kalašová