Hodina Zeme 2019

Pridajte sa  dnes k Hodine Zeme 2019

V sobotu 30. marca sa Slovensko po desiaty raz zapojí do najväčšej svetovej kampane na ochranu planéty. Presne o 20:30 na hodinu zhasnú svetlá významných svetových metropol vrátane Slovenska. Symbolickým aktom podporia myšlienku akútnej potreby chrániť prírodné zdroje našej planéty.

Naše prepojenie s planétou je nepopierateľné: dobrá správa pre prírodu by bola dobrou správou pre každého z nás. Príroda nám poskytuje všetko, čo potrebujeme k životu – od vzduchu, ktorý dýchame, vodu, ktorú pijeme, potraviny, bez ktorých by sme neprežili a ekonomiky, na ktorú sa spoliehame. Príroda zároveň robí náš život lepším a kvalitnejším. Narastajúci tlak na prírodné zdroje však toto všetko ohrozujú.

WWF v poslednej Správe o stave planéty varuje, že ľudia ohrozujú už i vlastnú existenciu a pomôže nám len okamžitá zmena životného štýlu. Našu planétu dlhé roky ženieme na hranicu svojich možností. Prichádzame o lesy, naše moria a rieky sú zamorené plastami a ohrozuje nás klimatická zmena.

DO SVETOVEJ EKO VÝZVY SA ZAPÁJAJÚ AJ ZNÁME TVÁRE

Je veľa možností ako žiť ekologicky, len my ľudia pomaly zabúdame na dopad, ktorý spôsobíme, čo i len vyhodeným plastovej fľaše v lese pri obyčajnej prechádzke. Som nesmierne rád, že som mohol byť súčasťou Hodiny Zeme 2018 a svojou výzvou som mohlo motivovať aj ostatných. Už len to, že upozorníme na to, čo pomôže našej Zemi, je veľký krok vpred. Minulý rok sme sa s našou ECO TOUR zamerali najmä na znečistenie a prebytočné plytvanie vody, verím, že aj táto problematika sa bude riešiť, keďže naše Slovensko je krásna krajina, tak by bola škoda, keby sme si ju sami znečisťovali,“ hovorí spevák a muzikálový herec Thomas Puskailer.

Do výzvy sa zapojili aj mená ako herci Lukáš Frlajs, Martin Madej, speváčky Veronika Strapková a Ronie, klipový režisér Adrián Kutný, filmový herec a režisér Michal Nemtuda, rádiový spíkri Binďo, Becca, Miška Kertészová, Michaela Kicková, husľový virtuóz Filip Jančik, raper Majself, spevák Opak, DJ Jay Perun, prominentný šéfkuchár Daniel Hrivňák či modelka Soňa Štefková.

HODINA ZEME  2017 V ČÍSLACH

Prvý ročník HODINY ZEME sa konal v roku 2007 v Sydney v Austrálii, kedy sa na hodinu do tmy ponorila slávna budova austrálskej opery a do kampane sa zapojili vyše 2 milióny ľudí. Odvtedy tento projekt podporili tie najväčšie metropoly po celom svete a v poslednú marcovú sobotu sa spája myšlienka so skutkom. Do minuloročnej Hodiny Zeme sa zapojilo 188 krajín z celého sveta a 12 0000 dominánt symbolicky zhaslo osvetlenie vo všetkých časových pásmach.

Minulý rok Hodinu Zeme niektoré krajiny spojili s petíciami za zastavenie sporných projektoch priehrad (napr. Slovinsko či Chorvátsko), s kampaňami za vyhlásenie chránených území (napr. Argentína), či s bojom s plastovým odpadom (napr. Ekvádor, ktorý zakázal plastové obaly, tašky, slamky a fľaše v národnom parku na Galapágoch).

Na Slovensku sa v roku 2017 zapojila viac ako 30 miest a obcí, 57 organizácií,  firiem a 13 škôl. Osvetlenie sa zhaslo na 22 slovenských pamiatkach.

STAŇTE SA SÚČASŤOU HODINY ZEME! 

Spoločne to vieme zmeniť. Pomôže nám priniesť zmenu a lepšiu budúcnosť pre ďalšie generácie. Bez zdravej prírody nemáme budúcnosť a istý diel zodpovednosti je na každom jednom z nás. Ak chceme zmenu, musíme spojiť sily. Dajte si svoju osobnú výzvu a spravte svoj malý krok.

VYPNITE NA HODINU AJ SVOJE SOCIÁLNE SIETE. V sobotu 30. marca o 20:29, tesne pred okamihom, kedy zhasínajú svetové metropoly postnite čisto čierny obrázok s odkazom:

Túto hodinu vypínam #MojaHodinaZeme #Connect2Earth a označte @wwf_slovakia.

Zaplavme internet a dajme tak najavo, že nám všetkým na našej planéte záleží.

Oficiálne video Hodiny Zeme 2019

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=A-j8TXxY8GA

UROBTE ZMENU VO SVOJOM KAŽDODENNOM ŽIVOTE

Hodina Zeme nie je len o zapojení sa na jednu hodinu v roku. Našej planéte môžete pomôcť vo svojom každodennom živote. Každý z nás ma silu urobiť zmenu.

Stačí niečo úplne jednoduché.

Môžete urobiť napríklad takéto zmeny:

  • Budem chodiť do práce na bicykli, alebo peši
  • Vymením auto za MHD
  • Prestanem používať plastové tašky, riad a slamky
  • Neobjednám si jedlo v jednorázovom obale
  • Uprednostním lokálne potraviny
MYŠLIENKU KAMPANE PODPORILA AJ ŠTÁTNA OCHRANY PRÍRODY SR, ktorá vyzvala k účasti svojich zamestnancov, aby sa individuálne zapojili do hlavnej aktivity, ktorou je symbolické zhasnutie svetiel (či vypnutie elektrospotrebičov) na 1 hodinu.

Viac informácií:

http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk

http://slovakia.panda.org

facebook.com/wwfslovakia

twitter.com/wwfslovakia

 

Spracovala: Miriam Balciarová, Ing., ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety

Zdroje:

http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk

http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk/kto-sa-zapoji-v-roku-2019/

www.facebook.com/wwf slovakia/

www.earthhour.org