Pozorné oko si počas jesene určite všimne, že z krajiny sa potichu vytrácajú početné druhy spevavcov či aj väčších druhov vtákov, príp. vidí na poliach kŕdliky rôznych druhov, ktoré v tomto období spoločne migrujú na svoje zimoviská či už do južnej Európy alebo až do ďalekej Afriky.

Jesenná migrácia nie je pre migrujúce druhy ľahšia či menej náročná ako tá jarná, skôr je časovo pomalšia. Migrujúce druhy na zimoviská neletia s takou intenzitou a zápalom ako počas jarnej migrácie, kedy sa náhlia obhájiť svoje teritóriá či hniezdiská.

V piatok 27. augusta sa k nám dostala informácia o sadnutí väčšieho kŕdľa bocianov po niekoľko hodinovom intenzívnom daždi na strnisku medzi obcami Párnica a Žaškov na Orave.

Kontrola potvrdila 97 bocianov zbierajúcich potravu. Medzi bocianmi boli dospelé aj mladé jedince. Niektoré z nich mali na nohe krúžok,  ktorý bolo potrebné odčítať pre následné zistenie ďalších informácií (napr. kde bol bocian krúžkovaný, kde bol pozorovaný a podobne). Zaujímavé bolo správanie bocianov, kedy človeka nepustili k sebe bližšie ako na 50 m aj napriek tomu, že bocian je typickým druhom žijúcim v jeho tesnej blízkosti. Niekoľko krúžkov sa nakoniec podarilo odčítať, čísla boli odoslané a momentálne sa čaká na ďalšie informácie, zatiaľ sa vie len to, že ide o bociany z územia Nemecka.

Čísla krúžkov sme riešili aj s odborníkom na bociany na Slovensku s p. Mirom Fulínom a s Krúžkovacou centrálou SOS/BirdLife Slovensko, kde nám boli načrtnuté viaceré zaujímavostí z posledných dní.

Naše slovenské bociany odtiahli už v prvej dekáde augusta a len kde tu na hniezdach zostali neskôr vyliahnuté mláďatá. Tieto sa z územia vytratili pred príchodom studenej a daždivej vlny okolo 25. – 28. augusta. P. Fulín tiež uviedol, že prišla k nemu informácia o pozorovaní mladého bociana z okresu Bardejov, ktorý bol už 17. augusta v Sýrii. Ako každoročne v poslednej dekáde augusta našim územím prelietajú kŕdle nemeckých bocianov, čo bol prípad aj sadnutia kŕdľa na Orave. Ak je priaznivé počasie a sú vhodné vzdušné prúdy, bociany územie preletia bez toho, aby na ňom zosadli. Ak nie je vhodné počasie, zosadajú na noc prípadne aj na dlhšie a prečkajú toto daždivé počasie u nás. Večer zosadnú pred zotmení a ráno štartujú na ďalšiu cestu. V tomto roku nastal tento prípad a niekoľko sto kusový kŕdeľ nemeckých bocianov sa rozdelil na našom území a zosadol. Pri Bidovciach (Košiciach) sme mali z 28.8. na 29.8. cca 200 kusový kŕdeľ a po odčítaní krúžkov sa jednalo o bociany zo severu Nemecka stanica Helgoland) z povodia rieky Labe a zo severu bývalej NDR (Hiddensee). Podobne prišla informácia aj od Mira Demku z okolia Lokce v okrese Námestovo, kde sadlo v podobnom termíne približne 70 bocianov. Bociany letia zo severozápadu na juhovýchod pozdĺž tatier na Slanské vrchy a na maďarskú pustu. Tohto roku žiaľ nefunguje možnosť pozorovania preletu bocianov s vysielačkami prostredníctvom internetu, čo je veľmi zaujímavé sledovať.

Text a foto: Tomáš Flajs, zoológ Správy NP Malá Fatra, s poďakovaním p. Fulínovi, p. Demkovi a Krúžkovacej centrále SOS BirdLife Slovensko

 Fotogaléria