Strom roka 2018

Ilustračné foto, zdroj: pixabay

Myšlienka osláv Dňa stromov vznikla už v 19. storočí v americkej Nebraske a postupne sa rozšírila do celého sveta.

Presný dátum osláv sa v každom štáte alebo regióne líši v závislosti na klimatických podmienkach vhodných k vysádzaniu stromov. V stredoeurópskych krajinách bol za dátum dňa stromov ustanovený 20. október.

V sobotu si teda pripomenieme Stredoeurópsky deň stromov. V tento deň sa schádzajú členovia rôznych organizácií a jednotlivci, aby si pripomenuli dôležitosť a význam stromov pre život, spoločne ich vysádzali a realizovali ďalšie zaujímavé aktivity a programy.

Anketa Strom roka

Práve upozorniť na krásu starých, vzácnych či ohrozených stromov a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie má za cieľ anketa Strom roka.  Nadácia Ekopolis uskutočnila v poradí už 16. ročník ankety. Do finále z prihlásených stromov vybrala odborná komisia 12  stromov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo už tradične na festivale Pohoda v Trenčíne a trvalo do septembra 2018.

V týchto dňoch bola súťaž vyhodnotená a Titul Strom roka 2018 získala lipa veľkolistá z Kopčian (okr. Skalica). O víťazovi tohtoročnej ankety rozhodlo rekordných 9 526 hlasov. Do ankety sa tento rok zapojilo 20 704 hlasujúcich.

Foto: Víťazný strom 2018, lipa veľkolistá z Kopčian má obvod kmeňa 210 centimetrov a výšku 20 metrov. Autor: Martin Babarík

Spracovala: Ing. Miriam Balciarová; odbor environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety

Viac informácií v tlačovej správe.